Radosne pływanie

08 listopada 2018
strój pływacki dla dzieci

Czy chodzenie z dzieckiem z egzemą na basen jest bezpieczne? Pływanie jest niezwykle korzystne dla dzieci, co zostało już dość dobrze udokumentowane. Może pomóc w ich rozwoju i stymulować pozytywne cechy, takie jak pewność siebie i cierpliwość, a także poprawić zmysł równowagi i koordynację ruchową. Mimo to basen może być bardzo zniechęcającym doświadczeniem dla rodziców dzieci z alergicznym wypryskiem, ponieważ niektórzy obawiają się, że chlor pogorszy stan skóry i spowoduje infekcję. Badania wskazują jednak, że pływanie może zapewnić długo- i krótkoterminowe korzyści zdrowotne. Istnieją obawy, które należy zaadresować, między innymi poprzez zastosowanie różnych metod ochrony skóry dziecka przed, podczas i po kąpieli.

 

Bernadette Spofforth, dyrektor zarządzająca Splash About, która specjalizuje się w pływaniu dzieci i niemowląt, mówi: „Pływanie może być trochę niepokojące dla rodziców dzieci z egzemą, co jest zrozumiałe, ale jeśli zbadasz problem głębiej, przekonasz się, że pływanie może stać się przyjemnym doświadczeniem dla każdego. Jest to ważna umiejętność, którą każdy może opanować, a egzema niekoniecznie wyklucza ​​naukę pływania.”

 

Sprawdź, jak basen jest czyszczony

 

Większość publicznych basenów jest czyszczona chlorem, który może powodować wysuszanie skóry i podrażnienia. Warto skontaktować się z operatorem basenu, aby dowiedzieć się, o której godzinie dodawany jest chlor do basenu i zrezygnować z pływania w tym czasie. Im wyższy poziom chloru, tym większe ryzyko podrażnienia skóry.

 

Inną substancją czyszczącą basen, która może być korzystniejsza dla skóry, ale która jest dużo rzadziej stosowana, jest ozon. Nie wysusza on tak skóry. Jest także słona woda, która może mieć nawet działanie kojące, ale z drugiej strony podrażniać skórę, jeśli dziecko ma zadrapanie.

 

Podczas sprawdzania każdej z metod zaleca się, aby spędzić tylko chwilę w basenie, na wypadek pogorszenia się stanu dziecka. „Niestety to metodą prób i błędów możliwe jest znalezienie najbardziej odpowiedniej opcji dla skóry dziecka. Możesz zorganizować sesję testową z nauczycielem pływania – większość chętnie się na to godzi”, twierdzi Bernadette.

 

Nałóż krem ​​barierowy i balsam

 

Ponieważ woda w basenie może wysuszać skórę ze względu na zawarte w niej substancje czyszczące, nałożenie dużej ilości środka nawilżającego na godzinę przed pływaniem może powstrzymać substancje chemiczne przed podrażnieniem skóry. Jeśli dziecko ma niezagojone zadrapania, krem ​​ochronny pomoże chronić je przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi i infekcjami. Po wyjściu z basenu i spod prysznica, ponownie nałóż krem ​​nawilżający.

 

Według Dr Adam Friedmann z The Harley Street Dermatology Clinic „chlor jest dość drażniący dla egzemy, więc często rodzice skarżą się, że po kąpieli problemy skórne znacznie się pogorszyły. Przed pływaniem sugeruję stosowanie tłustego kremu nawilżającego na całe ciało dziecka, ponieważ działa on trochę jak bariera i może zapobiec drażniącemu działaniu chloru, jednocześnie nawilżając skórę.”

 

„Dopilnuj, aby Twoje dziecko wzięło prysznic i zostało solidnie nakremowane przed ubraniem się. Zazwyczaj zalecam mycie dziecka przy użyciu wyłącznie kremów pod prysznic, nie mydeł ani detergentów. Następnie należy ponownie zastosować zwykły krem ​​nawilżający.”

 

„Zalecam brać prysznic w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, ponieważ gorąca woda może powodować nasilenie się objawów egzemy, i skracać czas kąpieli / prysznica, ponieważ skóra może zostać podrażniona, jeśli będzie zbyt długo w wodzie.”

 

Użyj kombinezonu ochronnego

 

Dziecięcy kombinezon pływacki idealnie nadaje się do zapobiegania drapaniu wrażliwych obszarów ciała przez dzieci. Inną korzyścią jest to, że powstrzymuje on krem ​​barierowy, który jest naniesiony pod kombinezon, przed wytarciem. Kombinezony takie pozwalają także rodzicom na pewne trzymanie dziecka w wodzie. Kombinezon pomaga również chronić skórę dziecka przed otarciami i kontaktem z zewnętrznymi środkami drażniącymi.

 

Temperatura wody, która pomaga lub szkodzi

 

Lekcje pływania dla dzieci często odbywają się w wodzie o dość wysokiej temperaturze, która jest zwykle idealna dla niemowląt, ale już nie dla osób cierpiących na egzemę. Eksperci ostrzegają, że może to doprowadzić do wysuszenia skóry i pogorszenia istniejących objawów, podczas gdy chłodniejsza woda może mieć właściwości kojące. Przed wyjściem na basen z dzieckiem zawsze warto zadzwonić do pływalni i zapytać o temperaturę basenu.

 

Zapobiegaj swędzeniu w nocy

 

Wiele dzieci z wypryskiem alergicznym ma problemy ze snem ze względu na swędzenie skóry i wszystko, co można zrobić, aby to zmienić, jest ogromną pomocą dla rodziców. Ostatnie badania wykazały, że na każdą godzinę dnia, gdy dziecko jest nieaktywne, przypadają dodatkowe trzy minuty zasypiania. Pływanie to świetny sposób, aby dzieci były aktywne od najmłodszych lat i chociaż nie ma pewności, że będą dobrze spać każdej nocy, dodatkowa zużyta energia może poprawić jakość snu.

 

Krótkoterminowe i długoterminowe korzyści zdrowotne

 

Badania pokazują, że u 80% dzieci z egzemą w późniejszym życiu rozwija się astma. Pływanie może jednak pomóc w kontrolowaniu objawów poprzez wzmocnienie serca i płuc.

 

Beata Morawska, Splash About (za Splash About Inc blog)

 

 

Chroń skórę z egzemą przed podrażnieniem na basenie

YouTube splash about
facebook splash about

Kontakt:

 

tel: +48 733 531 534

w godz. 11.00-14.00

 

email: info@splashabout.pl

 

Polityka Prywatności

Nasz Adres:

 

ul. Julianowska 61

05-500 Piaseczno 

 

BM Consulting Beata Morawska

NIP: 951-202-59-53